Otyłość brzuszna – jak się pozbyć?

Otyłość brzuszna to coraz częstszy problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotny. Nadmierna ilość tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha przyczynia się do zwiększenia ryzyko rozwoju wielu chorób, takich jak nadciśnienie, cukrzyca typu II, czy szeregu schorzeń sercowo-naczyniowych. Co to jest otyłość brzuszna i jak ją zwalczyć? Odpowiedź na te oraz wiele innych pytań można znaleźć w poniższym wpisie.
Otyłość brzuszna – jak się pozbyć? Czym jest?
Przed udzieleniem odpowiedzi na pytanie, jak zwalczyć otyłość brzuszną, zależy nam na zapoznaniu naszych czytelników z charakterystyką zaburzenia. Charakteryzuje się ono nadmiernym gromadzeniem tłuszczu wewnątrz jamy brzusznej.
Zazwyczaj diagnozuje się ją na podstawie obwodu talii, a jedną z głównych przyczyn jej powstawania, jest dodatni bilans energetyczny. W efekcie oznacza to spożywanie zbyt dużej ilości energii w stosunku do jej wydatkowania.
Otyłość brzuszna – jak leczyć? Możliwe sposoby
Jedną z najczęstszych dolegliwości wśród współczesnego społeczeństwa, jest otyłość brzuszna hormonalna. Jak leczyć tak poważne zaburzenie, mające podłoże hormonalne? W przypadku występowania insulinooporności, a także borykania się ze zbyt dużą ilości stresu czy niedoczynność tarczycy, w okolicy brzucha może gromadzić się tłuszcz.
W takiej sytuacji powinniśmy podjąć odpowiednie kroki, obejmujące szczegółową diagnostykę, wprowadzenie aktualizacji w obecnej diecie oraz rozpoczęcie aktywności fizycznej dopasowanej do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości.
Radzenie sobie z utratą wagi powinno opierać się na ścisłej współpracy ze specjalistami, którzy zadbają o najdrobniejsze detale, udzielając wsparcia psychodietetycznego i pomagając w zmianie naszych nawyków żywieniowych.
Jak wygląda otyłość brzuszna?
Otyłość brzuszna zwana inaczej wisceralną, centralną, androidalną lub typu „jabłko”, jak wiadomo z poprzedniej części wpisu blogowego, cechuje się nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej. Uważa się ją za niezwykle niebezpieczną, występującą głównie u mężczyzn. U kobiet zwykle pojawia się w okresie pomenopauzalnym.
Otyłość brzuszna – czego nie jeść? Praktyczne wskazówki
Skuteczne radzenie sobie z otyłością brzuszną wymaga od nas wprowadzenia istotnych zmian w codziennym jadłospisie. Przede wszystkim powinniśmy zrezygnować ze spożywania produktów przetworzonych, które są bogate w cukry proste. Warto stawiać na zdrowe tłuszcze, znajdujące się w awokado, orzechach czy oliwie z oliwek, a także zwiększyć spożycie białka.
Dobrym pomysłem jest przyjmowanie błonnika w postaci specjalnej mieszanki do picia lub poprzez spożywanie owoców, warzyw oraz pełnoziarnistych produktów, wspomagających trawienie.
Niektóre produkty mogą nasilać gromadzenie tkanki tłuszczowej trzewnej. W związku z tym, chcąc chronić swoje zdrowie i zapobiegać otyłości brzusznej, musimy ograniczyć jedzenie fast-food’ów czy tłuszczów obecnych w margarynach oraz wyrobach cukierniczych. Nie powinniśmy sięgać także po słodkie napoje i nadmierne ilości alkoholu, w szczególności piwa.
Ile cm w pasie to otyłość brzuszna?
Zgodnie z kryteriami diagnostycznymi stworzonymi przez International Diabetes Federation (IDF), biorącymi pod uwagę populację dorosłych Europejczyków, otyłość brzuszną możemy zdiagnozować przy obwodzie talii ≥94 cm w przypadku mężczyzn oraz ≥80 cm u kobiet.
Kolejnym wskaźnikiem, który pozwala nam określić dystrybucję tkanki tłuszczowej w organizmie, jest wskaźnik talia–biodro (WHR). Obliczamy go jako iloraz obwodu talii i bioder. Dzięki temu mamy szansę dowiedzieć się, czy występuje u nas otyłość brzuszna. Rozpoznaje się ją u przedstawicielek płci żeńskiej, gdy WHR >0,85, natomiast u Panów, kiedy WHR >0,9.
Gdzie zgłosić się z otyłością brzuszną?
Leczenie otyłości brzusznej przy wsparciu naszych ekspertów to rozwiązanie, dzięki któremu masz szansę poradzić sobie ze schorzeniem. Specjalizujemy się w farmakologicznym leczeniu otyłości, stosując autorski program, dzięki któremu zyskasz kompleksową opiekę w zakresie edukacji.
Gwarantujemy dostęp do warsztatów psychodietetycznych, pozwalających na wypracowanie trwałych zmian wśród kobiet, które są zmęczone brakiem empatii oraz profesjonalnego podejścia do tak poważnego problemu, jakim jest otyłość.
Otyłość brzuszna – jak się pozbyć? Podsumowanie wpisu
Otyłość brzuszna cechuje się nadmiernym gromadzeniem tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej. To nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny, zwiększający ryzyko rozwoju szeregu chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca typu 2, nadciśnienie czy schorzenia sercowo-naczyniowe.
Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia nadwaga oraz otyłość są niewłaściwym, nadmiernym gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w naszym organizmie, co wynika z długotrwale utrzymującego się dodatniego bilansu energetycznego. Możemy o nim mówić wtedy, gdy podaż energii przewyższa wydatek energetyczny.
Rozwój otyłości brzusznej jest zależny od wielu czynników, jednak warto, abyśmy przez cały czas dbali o swoje zdrowie, rezygnując z cukrów prostych, przetworzonej żywności bądź słodzonych napojów.

Leczymy,
słuchamy,
pomagamy.
i skorzystaj z korzyści jakie daje uczestnictwo w naszym programie.
Spotkajmy się w naszych social mediach! Odkryj porady, wsparcie i motywację, które pomogą Ci osiągnąć Twoje cele.
@ femilite_pl